V prvých mesiacoch, ako sa vyvíja imunitný systém vášho dieťaťa, je potrebné používať najjemnejšie čistiace prostriedky.

Vaše novorodeniatko potrebuje kozmetiku, ktorá neobsahuje chemické zložky, bez pridaných farbív a parfémov. Pred nákupom detskej kozmetiky uvádzame niekoľko tipov:

Pozorne si prečítajte štítky. Detské výrobky na starostlivosť o pleť, ktoré obsahujú farbivá, vône a chemikálie, môžu dráždiť pokožku dieťaťa a môžu mu spôsobiť dokonca aj problémy s dýchaním. Ak máte alergiu alebo astmu vo vašej rodine, novorodenec môže byť v niektorých produktoch citlivý aj na výťažky z rôznych bylín .

Štítok “hypoalergénny” môže byť v určitom prípade zavádzajúci. Platí to najmä pri kozmetike, ktorá nie je prírodná, alebo BIO s certifikátom. Pri obyčajnej kozmetike termín hypoalergénny znamená, že je menej pravdepodobné, že produkt spôsobí alergickú reakciu, ale to neznamená nevyhnutne, že  sa výrobok na koži  správa ako iné produkty. Dôležité je, aby produkty neobsahovali ftaláty a parabény. Tieto chemikálie sú potenciálne škodlivé pre deti.

Detské mydlá, umývacie a čistiace prostriedky a šampóny:

Čistiace a umývacie prostriedky sú pre novorodencov bezpečné. Ale používajte ich šetrne, pretože môžu vysušiť jemnú kožu novorodencov.

Detské mlieko:

Pomáha hydratovať novorodencov. Používajte ho však zasa opatrne, pretože koža novorodencov je tenšia a v prvých dňoch až 5x priepustnejšia pre cudzorodé látky ako pokožka dospelých, teda prepúšťa aj časť zložiek obsiahnutých v kozmetike.

Detský olej:

Tu je najlepšie používať masážny olej pre novorodencov, je to lepšia voľba ako hydratačný krém. Novorodecká pokožka ju dobre neabsorbuje.

Oleje je vždy potrebné nanášať nasledovne – najprv ich v malom množstve rozotrieť medzi dlaňami a až následne naniesť na trošku vlhkú pokožku. Nie naliať na suchú pokožku a rozotierať – môžu tak spôsobiť štípanie a chlad a navyše môžu suchú pokožku takto zakonzervovať, preto je dôležité naniesť ho na jemne zvlhčenú pokožku bábätka.  Keďže po rozotrení detského oleja na pokožke vzniká jemný film, ktorý pomáha udržať telíčku lepšie teplo, aj oblečenie môže byť “ľahšie”. Najvhodnejšie sú vzdušné dojčenské a detské odevy z čistej bavlny. Deti hneď po oblečení do odevov so syntetickým materiálom znervóznejú a ostávajú nepokojné.

Krém/Masť  na zadoček:

V prvých dňoch  bábätka odborníci odporúčajú pri každom prebaľovaní umyť zadoček len pod tečúcou vodou. Vlhké obrúsky je dobre používať naozaj len núdzovo, napr. na cestách (obsahujú rôzne pre pokožku zbytočné látky), pri utieraní zadočka nimi (ale aj látkovou utierkou) totiž dochádza k nenápadnému vtieraniu zvyškov stolice do pokožky, a tá môže následne reagovať zápalom.

Ak sa nemení plienka primerane často, prípadne je nekvalitná, nepriedušná zvyšuje sa riziko vzniku zapareniny alebo odborne nazvanej  plienkovej dermatitídy. Tomu sa dá predchádzať kvalitnými plienkami, ich pravidelným vymieňaním a preventívnou starostlivosťou o pokožku, kým je zdravá. Pri zvažovaní, či dojčiť alebo nie, je dobré vedieť i skutočnosť, že u plne dojčených detí sa zapareniny vyskytujú až o 50% menej.

Vhodným ochranným krémom na detskú pokožku môžete predísť zapareninám. Zasa aj tu je dôležité pozorne si prečítať zloženie, ktoré by malo byť bez parabénov a zbytočných syntetických parfumov.

Detský prací prostriedok:

Hľadajte opäť detské čistiace prostriedky bez parfumov a farbív. Niektoré detergenty sú pre novorodencov príliš agresívne. To isté platí pri výbere aviváže.

Vyberte si  radšej ekologické pracie prostriedky. Aj keď sú finančne náročnejšie, máte istotu, že neškodia detskej pokožke ani životnému prostrediu.

Ekologická a zdravá alternatíva prania, ktorá je veľmi vhodná aj pre bábätká trpiace kožnými ochoreniami, je pranie v mydlových orechoch.