Starostlivosť o vlasy – nám to pripadá ako bežná vec.

Do každodennej starostlivosti o naše telo patrí aj umývanie vlasov. Mnohí z nás si ich umývajú každý deň a ak nie každý deň, každý druhý deň. Možno u detí je to inak, tie sa potia menej a im stačí tak raz za týždeň. Je to naozaj individúalne a závisí od potreby. Dnes je na trhu mnoho šampónov. Vyberáme si šampóny, s ktorými máme skúsenosti už rutinne. A možno nás ani nezaujíma zloženie. Hlavne nech pení, dobre vonia a nemáme lupiny.

Zamýšľali ste sa už nad tým, že aj cez pokožku hlavy k nám do tela prichádzajú látky, ktoré neprospievajú nášmu telu? Dennodenne prijímame do nášho tela množstvo škodlivín. Či už potravinami, ktoré jeme, ale dokonca aj cez kozmetické prípravky, ktoré užívame. Všetky tieto škodliviny sa síce čiastočne vyplavia a čiastočne sa naše telo proti nim bráni, ale časť z nich ostáva v našom organizme, ukladá sa v našich orgánoch, bunkách čo môže vplývať aj na naše zdravie.

Čo tvorí  klasické zloženie obyčajného šampónu:

Sulfáty:

Čo sú to SLS – Sodium Lauryl Sulfate  a SLES – Sodium Laureth Sulfate  a prečo sa pridávajú do šampónov?

Sulfáty sú predovšetkým povrchovo čistiace aktívne látky a sú obvykle prvou zložky uvedenou na štítku. Existuje viac druhov sulfátov, niektoré môžu byť neškodné, niektoré naopak môžu určitým typom pokožky viac škodiť než prospievať.

Tie menej šetrné sulfáty ako ether sulfát sodný alebo laurylsulfát sodný (SLES, SLS) sú veľmi lacnou ingredienciou a naše vlasové folikuly nemusia byť schopné zvládnuť toľko chémie, najmä v pokročilom veku.

SLS a SLES sa používajú v šampónoch predovšetkým pre ich čistiacu schopnosť, ale zároveň sú veľmi nešetrné, odlupujú prírodné oleje a proteíny, ktoré udržujú vaše vlasy zdravé a spôsobujú vysúšanie pokožky hlavy. Navyše, SLS môžu spôsobiť podráždenie vlasovej pokožky, suchosť a lupiny a vypadávanie vlasov. Faktom je, že aj napriek svoje čistiacej schopnosti, sírany nie sú nutnou prísadou pre starostlivosť o vlasy.

Parabény.

Čo sú to parabény?

Parabény sú konzervačné látky, ktoré udržujú vlasovú pokožku dlhšie čistú. Parabény sa údajne spájajú s tvorbou rakoviny prsníka, nakoľko v minulosti boli identifikované v nádorových bunkách a zároveň sú častou ingredienciou dezodorantov. Toto spojenie sa však doposiaľ so 100% istotou nepreukázalo. Medzi ich najčastejšie mutácie patrí metylparabén, propylparabén, etylparabénom, butylparabén benzyl-hydroxybenzoovej kyseliny (p-hydroxybenzoovej kyseliny), p-hydroxybenzoan (p-hydroxybenzoan).

Poďme sa pozrieť na výhody BIO a prírodných šampónov (s certifátom) bez obsahu SLS, SLES a parabénov.

  • Lesklejšie vlasy
  • Eliminácia vypadávania vlasov
  • Dlhotrvajúcejšia farba
  • Silnejšie vlasy
  • Nedráždia ani citlivejšiu pokožku hlavy
  • Udržiavajú zdravé prírodné oleje, ktoré vlasy potrebujú

Ako si vybrať ten najlepší šampón?

Ak ste vždy hľadali šampóny, ktoré voňajú a robia veľa peny, potom ste si vybrali zlý prístup pre svoje zdravie. Mnoho peny a bubliniek poukazujú na to že konkrétny šampón obsahuje veľké množstvo síranov, ktoré majú škodlivé účinky.

V posledných rokoch mnohí odborníci upozorňujú na to, aby si zákazníci vyberali Bio a prírodné šampóny bez obsahu sulfátov a parabénov. Možno ich zakúpiť v lekárni či v špecializovaných eshopoch. Sú síce o niečo drahšie ako šampóny z bežnej drogérie, ale nepôsobia na vlasy škodlivo. Veľa výskumov poukázalo na to, že sulfáty môžu byť škodlivé pre vaše vlasy a vlasovú pokožku a okrem toho, mnoho ľudí hlási výrazné zlepšenie po prejdení na používanie šampónov bez sulfátov a parabénov.

Vyberajte si šampón s prihliadnutím na typ vašich vlasov

Niekedy môže byť ťažké vybrať si ten správny šampón pre riedke a jemné vlasy, ktorý vám bude dokonale vyhovovať. Počítajte  s tým, že sa vám to nemusí podariť hneď na prvýkrát. Prírodné šampóny však obsahujú množstvo hydratačných krémov, ktoré vaše vlasy určite nepoškodia.

A v neposledom rade odporúčame vždy čítať  zloženie šampónov!

Vyhýbajte sa šampónom, ktoré obsahujú syntetické farebné prísady. Sú totiž spájané so vznikom rakoviny a iných zdravotných problémov. Vyhnite sa tiež pestrofarebným tekutinám. Prírodné šampóny majú zvyčajne farbu od bielej až po svetlo žltú. Oplatí sa investovať do šampónov bez SLS a parabénov.

Ponuka šampónov v BIO kvalite bez SLES a parabénov:

Na e-shope Loredan.sk nájdete širokú ponuku BIO šampónov, ktoré neobsahujú žiadne sulfáty a parabény. Produkty značiek OMIA Laboratoires, Apiarium, K-Hair majú všetky medzinárodné certifikáty kontrolovanej BIO kozmetiky.